واکنش همسایگان کره شمالی به آزمایش موشکی پیونگ یانگ

[ad_1]

آزمایش موشکی امروز کره شمالی که به ادعای این کشور اولین آزمایش موشک قاره‌پیما بوده همسایگان این کشور را در شوک فرو برده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار، گنگ شائونگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روزانه خود در واکنش به آزمایش موشکی امروز کره شمالی بر حفظ آرامش طرفین تاکید کرد.


وی در گفتگو با خبرنگاران گفت که قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل دارای قوانینی واضح درباره آزمایشات موشکی کره شمالی است و چین با هرگونه اقدام بر خلاف این قوانین مخالف است.


روز گذشته نیز لیو جیه یی” نماینده چین در سازمان ملل هشدار داد که اگر قدرت های جهان نتوانند راهکاری را برای کاهش تنش با کره شمالی پیدا کنند، این بحران از کنترل خواهد شد و این مساله تبعات فاجعه باری به همراه خواهد داشت.


این اظهارات درحالی از سوی یک مقام ارشد چینی به عنوان نزدیکترین متحد کره شمالی منتشر شده که همسایگان پیونگ یانگ رویکرد دیگری نسبت به این آزمایش دارند.


ژاپن به عنوان یکی از کشورهایی که همواره هدف تهدید کره شمالی قرار گرفته به شدت آزمایش موشکی اخیر این کشور را محکوم کرد. از سوی دیگر کره جنوبی نیز پس از این آزمایش موشکی خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت شد.


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و بزرگترین متحد کره جنوبی و ژاپن نیز پیش از این آزمایش موشکی در پیامی توییتری اعلام کرده بود: بعید است کره جنوبی و ژاپن بیش ازاین بتوانند این وضع راتحمل کنند.شاید لازم باشد که چین یکبار و برای همیشه به این وضعیت مزخرف پایان دهد.


تلویزیون کره شمالی روز سه‌شنبه اعلام کرد این کشور موفق به آزمایش موفقیت‌آمیز اولین موشک بالستیک قاره‌پیمای خود موسوم به «هوآسونگ-14» شده است.


به گزارش رویترز، دولت‌های کره جنوبی و ژاپن اعلام کرده‌اند این موشک پیش از سقوط در «منطقه انحصاری اقتصادی» ژاپن، مسافتی برابر با 930 کیلومتر را پیموده است. ژاپن، به شدت پرتاب این موشک توسط کره شمالی را محکوم کرده و آن را نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد خوانده است.


انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *